Teknolojinin gelişimindeki hızı, araçlarımıza baktığımızda veya her yeni yılda piyasalara çıkan araçları analiz ettiğimizde de görebiliyoruz. Bu gelişim sürecinde araçlara birçok yeni özellik dolayısıyla yeni bir sistem ekleniyor. Birden fazla sistemin bulunduğu teknolojik araçlarda olduğu gibi otomobillerde de ağ sistemi önemli bir nokta olmaya başladı. Bu ağ sistemi, otomobilde çalışan tüm modülleri sisteme bağlar ve bu sayede araçtaki tüm bileşenler hep birlikte verimli bir şekilde çalışır. Tüm modülleri birbirine bağlamak çok karışık olacağından dolayı merkezi bir veri işleme alanına yani ağ merkezi sistemine ihtiyaç duyulur. ‘’The Contreller Area Network’’ adının kısaltması olan Can-Bus protokolü bu sistemlerden birisidir.

Can-bus Modülü Neden Kullanılmalıdır?

Can-bus modülünün kullanımı araçtaki boşa kullanılacak kablodan tasarruf edilmesini sağlar. Bu da aracın ağırlığında önemli bir rol oynamasında etkili olur. Sensörlerin daha aktif ve verimli çalışmasının yanında verilerin daha hasas şekilde aktarılmasında önemli rol oynar. Bu sebepten dolayı Can-bus sisteminde hata oranı daha az olurken, meydana gelen hataların tespiti daha kolaydır.

Çeki Demirinde Can-Bus Kullanımının önemi nedir?

Bir önceki açıklamamızda Can-Bus  modülünün kullanım amacından ve faydalarından bahsetmiştik. Çeki demiri montajı yapılan araçta eğer Led far donanımı mevcut ise Can-bus modülünü kullanmamıza gerek kalmıyor. Eğer Led far yok ise sizlerin inisiyatifine bırakıyoruz. Bunun sebebi çeki demiri montajı yapılan araca çekilecek olan sinyal kablolarının ve elektrik tesisatının tek yönlü olması ve sonrasında araçta hasar bırakma ihtimalidir. Led far kullanan araçlarda bu sistem zaten mevcut olduğundan ekstra bir sisteme daha ihtiyaç duyulmamaktadır. Can-bus sistemi Led far kullanılmayan araçlarda arızaya sebebiyet vermemesi adına kesinlikle kullanılması gereken bir sistemken az öncede belirttiğimiz gibi kullanıcının inisiyatifine bırakılan bir tercihtir.