Çeki Demiri Nedir?

Çeki demiri, çekme için bir aracın şasisine takılan alettir. Kamyon, otobüs ve arabaları çekmek için kullanılır. İnternet üzerinden araştırması yapıldığında bu konu hakkında yeterli bilgiye ulaşılamamaktadır. Bu bilgi eksikliğini gidermek adına sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Çeki demiri römork bağlantısının bir diğer adıdır. Araç fiyatlarının insanların bütçesini zorlaması sebebi ile büyük bir çoğunluk araçlarını değiştirmek yerine daha cüzi miktarlarda araçlarına yatırım yaparak kullanım alanlarını genişletmeyi ve daha uzun ömürlü bir araca sahip olmayı hedeflemekteler. Bu bağlamda motor bakımlarını yapan kişilerin yöneldikleri en önemli ikinci nokta çeki demiri olmakta. Araç arkası şase üzerinde birçok farklı sistemin hazırlanarak istenilen yerlere taşınmasına imkan sağlayan çeki demiri her araca birden fazla seçenek sunacak şekilde üretilebilmekte ve montajı yapılabilmektedir. Araç modifiyesi ve güçlendirmesi üzerine en güzel örnekler karşımıza genellikle Offroad araçları ile karşımıza çıkıyor. Gerek motor gücü gerekse fiziksel dayanıklılık konusunda çok dikkat çekici araçlar olan bu tip araçlarda kullanılan çeki demiri modellerinin gündelik binek araçlara uygun olacak şekilde üretilen modelleri bulunmaktadır.

Römork bağlantısı veya çekme bağlantısı olarak da bilinen Çeki Demiri , römorkları, karavanları veya diğer benzer yükleri çekmesine veya çekmesine olanak sağlamak için bir aracın arkasına takılan bir cihazdır. Çekme çubukları çeşitli tip ve tasarımlara sahiptir ve hangisinin kullanılacağı aracın markasına, modeline ve özel çekme ihtiyaçlarına bağlıdır.

Çeki Demiri türleri:

Sabit Çeki Demirleri: Bunlar araca kalıcı olarak takılır ve çıkarılamaz. Genellikle düzenli çekme ihtiyaçları için kullanılırlar ve genellikle diğer türlere göre daha ucuzdurlar.

Sökülebilir Çeki Demirleri: Bunlar kullanılmadığında çıkarılabilir ve aracın arkasının daha akıcı görünmesini sağlar. Gerektiğinde çekme esnekliği istiyorsanız ancak aksamasız arka tarafın estetiğini tercih ediyorsanız, çıkarılabilir çekme çubukları iyi bir seçimdir.

Kuğu Boyunlu Çeki Demirleri: Aracın arkasından uzanan ve çekme bağlantısına bağlanan tek, kavisli bir boyuna sahiptirler. Avrupa'da popülerdirler ve genellikle diğer tasarımlara göre daha şık bir görünüm sağlarlar.

Flanşlı Çeki Demirleri: Flanşlı çeki demirleri, aracın arkasından çıkan kare veya dikdörtgen bir alıcıya sahiptir. Çok yönlüdürler ve çeşitli ataşmanları çekmek için kullanılabilirler, ancak diğer seçenekler kadar modern görünmeyebilirler.

Çeki Demiri Elektriği: Çeki Demiri takarken elektrik bağlantılarını da dikkate almanız gerekebilir. Çekme ihtiyaçlarınıza bağlı olarak römork lambaları, fren lambaları ve diğer aksesuarlar için kablolara ihtiyacınız olabilir.

Çeki Demiri seçerken aracın çekme kapasitesi, çekmeyi düşündüğünüz yüklerin türü ve çekmeyle ilgili bölgesel düzenlemeleriniz gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ek olarak, çekme çubuğunun doğru şekilde takıldığından ve aracınızda kullanımının güvenli olduğundan emin olmak için profesyonel bir montajcıya danışmak isteyebilirsiniz.

Çeki Demiri bulunabilirliği ve uyumluluğunun bulunduğunuz yere ve sahip olduğunuz araca bağlı olarak değişebileceğini lütfen unutmayın. İhtiyaçlarınıza uygun doğru çekme çubuğunu seçme konusunda rehberlik için yerel bir otomotiv uzmanına veya bayisine danışmanız tavsiye edilir.Çeki Demiri Montajı

İstanbul Anadolu yakası çeki demiri montajı ve proje.


Anadolu yakası ümraniye dudulluda bulunan servisimiz merkezi konum sayesinde kolay ulaşım sağlanmaktadır. TSE Araç kontrol Merkezi AKM ye yakındır.
bisiklet taşıyıcı